Pulldown Menus

Achievements

APA Orchestral Music Achievements

 

Awards Received:

 

1997 MACY Highest Achievement Orchestra - “Crazy for You”

2001 MACY Highest Achievement Orchestra - “Oklahoma”

2002 MACY Highest Achievement Orchestra - “Gypsy”

2003 MACY Highest Achievement Orchestra - “The Music Man”

2003 MACY Highest Achievement Orchestra - “Side Show”

2004 MACY Highest Achievement Orchestra - “Damn Yankees”

2005 MACY Highest Achievement Orchestra - “Evita”

2005 MACY Orchestra of the Year

2007 MACY Highest Achievement Orchestra - “Miss Saigon”

2010 National Youth Theater Award : Outstanding Youth Orchestra “Singin’ in the Rain”

2011 National Youth Arts Award ; Outstanding Youth Orchestra “Les Miserables”

2011 John Raitt Awards for Youth : Best Student Orchestra “Les Miserables”

 

2009-10 featured 16 performances of live music by members of the orchestra,

including:

 

6 performances each of 2 musicals

2 Sounds of the Seasons productions

Fanfare orchestra concert

2 music department recitals

1 String Fling concert

4 dance show accompaniments

 

Graduates have gone to study music at:

 

Indiana University

San Francisco Conservatory

Eastman School of Music

Rutgers

UCLA

Tulane

University of the Pacific

Annapolis Naval Academy

University of Connecticut

Cal State University Long Beach

Riverside Community College

USC

 

Graduates have performed with:

 

Glen Miller Orchestra

“BLAST!” Broadway Show

“South Pacific” National Tour

Various cruise ships

“Glee”

Phantom Regiment Drum & Bugle Corps

Santa Clara Vanguard Drum & Bugle Corps

Troopers Drum & Bugle Corps

Blue Coats Drum & Bugle Corps

Pacific Crest Drum & Bugle Corps

Impulse Drum & Bugle Corps

 

Valedictorian and/or Salutatorian at HBHS 9 of the past 10 years!

 

MMET Accomplishments

 

CA Golden Bell Award Winner 2010 - Top in State for Innovative Arts Education

Designated an Apple Distinguished Program - 3 years in a row

2 Apple distinguished educators (Jamie Knight and Mike Simmons)

Mr. Knight is a well-respected speaker on the National circuit regarding integrating popular music into the HS curriculum

Mr. Knight be speaking for the National Association for Music Educators National Conference in Baltimore this summer

Our program currently has 130 students

Our students perform in 3 mainstage shows and one major fundraising gala

There are a plethora of nightclub and in class performance opportunities

Our MMET Media Team sponsors a district wide student film festival called The Surf City District Film Festival

National Youth Arts – Best Student Film 2011

The Orange County Music and Arts Administrators (OCMAA) recently selected Mr. Knight as Teacher of the Year

 

Theatre Department Awards

 

National Youth Arts:

Outstanding Production for "Our Town"

Outstanding Ensemble for "The Diary of Anne Frank"

Outstanding Set Design: Sierra Cody for "The Diary of Anne Frank"

Outstanding Lead Actor in a Play: Alex Jean as Dr. David Mortimore in "It Runs in the Family"

Artist of the Year: Sarah Ashley for "The Diary of Anne Frank", "Auntie Mame", and "Suddenly, Last Summer"

Artist of the Year: Garrett Brown for  "Damn Yankees", "The Drowsy Chaperone", and "Our Town"

Artist of the Year: Zack Carlson for "Damn Yankees", "Leading Ladies", and "Our Town"

Outstanding Lead Actress in a Play: Kate Morton as Mrs. Appleyard in "Picnic at Hanging Rock" 

Outstanding Supporting Actor in a Play: Stephen Stanec as Dr.Hubert Bonney in "It Runs in the Family"

Outstanding Ensemble: "It Runs in the Family"

Outstanding Direction: Robert Rotenberry for "It Runs in the Family" 

Outstanding Direction: Robert Rotenberry for "Tom Jones"

Outstanding Ensemble for "Tom Jones"

Artist of the Year: Caden Michael Gray for "Tom Jones"

Outstanding Supporting Actor in a Play: Zack Carlson as Billy Flynn for "Play Ball"

Outstanding Featured Actress in a Play: Isabella Eisenpresser as Moonshine Maggie for "Play Ball"

Outstanding Costume Design: Rachel Liang, Kiley Masters, Monica Wilson, and Nicole Duong for "Tom Jones"

Outstanding Original Music: Stella Monshaw for "Tom Jones"

Outstanding Direction: Robert Rotenberry for "Dark of the Moon"

Outstanding Ensemble for "Dark of the Moon"

Outstanding Lead Actress in a Play: Emma Degerstedt for "Dark of the Moon"

Outstanding Set Design: Margaux Schindler and Elizabeth Gibson for "Dark of the Moon"

Outstanding Supporting Actor in a Play: James Sabala for "Dark of the Moon"

 

California Educational Theatre Association:

California Youth in Theatre Scholarship Marilee Jooste

Best Supporting Actress - Brienna Green for "Send"

 

Best Production Area 2 "Leading Ladies"

Best Supporting Actress Alyssa Grimaldi for "Leading Ladies"

Best Tech Staff "Leading Ladies"

Flip Reade Award Zack Carlson for "Leading Ladies"

California Youth In Theatre Scholarship Zack Carlson , Alyssa Grimaldi, Bryce Miller and Robert Rotenberry for "Leading Ladies"

Senior Technical Theatre Scholarship Rachel Liang

Best Supporting Actor – Scene Works Zach Canter for "Durang/Durang"

 

Cappies (The Critics and Awards Program for High School Theatre and Journalism):

 

Best Supporting Actor in a Play: Stephen Stanec "Leading Ladies"

Best Cameo Actress: Elaine Hayhurst for "Sordid Lives"

Best Comic Actor: A.J. Gutierrez for "Sordid Lives" 

Best Comic Actress: Nicole Weber for "Sordid Lives"

Best Costume Design: Katie Merrill for "Baby with the Bathwater" 

Best Lead Actor in a Play: Jake Wells for "The Diviners"

Best Lead Actor in a Play: Alex Syiek for "The House of Blue Leaves"

Best Featured Actor in a Play: Bryce Miller as The Highwayman in "Tom Jones"

Creativity: Stella Monshaw on the Harpsichord for "Tom Jones"

Best Set Design Elizabeth Gibson for "Tom Jones"

Best Choreography Lauren Slack and Kyle Selig for "Dark of the Moon"

Best Lead Actor in a Play Alex Syiek for "The House of Blue Leaves"

Best Lead Actor in a Play Jake Wells for "The Diviners"

Best Lead Actor in a Play Jordan Potter, for "Ah, Wilderness!"

Best Play "The Innocents"

Best Lead Actress in a Play Amanda Bolton for The Innocents

 

Dance Department Achievements

 

Graduates have attended:

 

Arizona State

CSLB

CSSJ

UCLA

Chapman University

NYU

University of the Arts

BYU

Cal Arts

Orance Coast College

Goldenwest College

Irvine Valley College

UCI

Alvin Ailey Summer Intensive

San Diego State 

UCSB

Princeton

San Francisco State

USC

Loyola Marymount

 

Alumni Professional Careers in Dance:

 

Elle Macy Pacific Northwest Ballet

Taryn Nowels Ballet West

Quenby Hersh Scottish Ballet

Lana Brewster Disneyland California

Ryan Marks Disneyland California, Paris, Tokyo

Cassie Macy Ballet West

 

Awards Received:

 

Dance Under the Stars Choreography Festival - Division 2 Grand Prize

New Prague Dance Festival 

Pedagogy of Dance Award

Contemporary Dance Award

Grishko International Award

Festival Grand Prix

Youth American Grand Prix - 4 time Second Place Ensemble Award Winner

 

Musical Theatre Achievements

 

Scholarships and Individual Achievements:

 

Brooke Lockhart -- Awarded highest scholarship to attend the BYU Ballet Company

 

Sarah Marion – Musical Theater West Footlighter’s Vocal Scholarship Program

 

Elizabeth Romero – Winner, Los Angeles Spotlight Award non classical voice, Young Arts National Honorable Mention, Musical Theater West Footlighter’s Vocal Scholarship Program, Represented APA at the National High School Musical Theatre Awards

 

Kyle Selig – Los Angeles Spotlight Award Winner in non classical voice, Musical Theater

West Footlighter’s Vocal Scholarship Program, National High School Musical Theatre

Awards Winner

 

Jacob Gonzales & Alex Syiek – Represented APA at the National High School Musical

Theatre Awards

 

Scotland’s Fringe Festival Winners – 3 Years:

 

2004 – The Secret Garden

2007 – Murder On The High C’s

2011 – Cabaret

 

2010 MACY Awards:

 

18 Awards for Singing in the Rain

Best Male Vocalist -- Kyle Selig

Individual Highest Achievement for Tech -- Michelle Hakam.

Judges Performance of the Day Trophy

Teatro Dell' Extordinaire Trophy

Titanic -

Outstanding Special Effects in a Musical Trophy

Best Supporting Actor -- Jacob Gonzales

 

2010 John Raitt Awards:

 

Best Musical

Best Choreography

Best Student Driven Set Design

Best Male In A Cameo Role – Cody Allen

 

2010 National Youth Theatre Awards:

 

Most Outstanding Production

Most Outstanding Choreography

Most Outstanding Lead Actor in a Musical: Kyle Selig as Don Lockwood

Most Outstanding Supporting Actress in a Musical: Sara Budnik as Lina Lamont

Most Outstanding Ensemble

Most Outstanding Youth Orchestra

Most Outstanding Set Design: Michelle Hakam

2011 MACY Awards:

 

Les Miserables awards included “The MACY” for a “Broadway Quality Production that stands leagues above all others by a director who dares to go “Beyond the Beyond.” This Award had not been given out since 2002

Best Vocalist of the Year – Caden Michael Gray

Best Dramatic Actor of the Year – Jacob Gonzales

 

Students have attended such Summer Intensives as:

 

Florida’s “Broadway Theater Project”

Reality TV show and Summer Camp

CAP21

Graduates have attended such prestigious universities as:

Carnegie Mellon

Baldwin Wallace Conservatory

Elon University

Berkeley University

NYU